sklep.rowery.pl

Motocykliści lub kierowcy rozmaitego typu aut świetnie wiedzą, że aby zdołać upajać się swoim pojazdem w czasie sezonu (czy to letniego, czy także zimowego), trzeba go właściwie przygotować. Wiele osób niemniej jednak nie stosuje tożsamej zasady względem rowerów, a to znaczny błąd. Rower, tak samo jak inne środki lokomocji, potrzebuje uwagi własnego właściciela – jeżeli o to zadbamy, odwdzięczy się nam bezawaryjnością w czasie najróżniejszych przejażdżek i rowerowych wypraw.

opona zwijana szosa duro

Wprawdzie rower to nie auto ani motor, tym samym lista prac, jakie musimy zrealizować w trakcie przedsezonowego serwisu jest nieco krótsza. Niemniej należałoby się jej przyjrzeć oraz skonfrontować z naszym rowerem. Oto, o co musimy zadbać przed zaczęciem rowerowego sezonu:

* Łańcuch – przed pierwszą przejażdżką należałoby spowodować stan napędu roweru. Mowa o łańcuchu – sprawdzamy jego naciąg. Jeśli łańcuch jest popsuty, zbyt luźny czy też nadmiernie naciągnięty – należy go stosownie naciągnąć. Oprócz tego należy go nasmarować szczególnym smarem do łańcuchów rowerowych – to wydłuży jego witalność.
* Opony – prócz sztampowego napompowania opon do wymaganej ilości ciśnienia (ilość wymaganych barów znajdziemy na oponie), należy spowodować, czy opony w rowerze nie żądają wymiany. W wypadku pęknięć czy też nadmiernego zużycia bieżnika – opony trzeba wymienić. Nie pragniemy przecież, aby w trakcie dalszej wyprawy rowerowej opony odmówiły posłuszeństwa.
* Hamulce – stan układu hamulcowego w rowerze ma kolosalny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, właśnie dlatego należy uczynić poprawność działania hamulców i stan klocków hamulcowych. Jeżeli są nadmiernie wyeksploatowane – należałoby je wymienić.
* Sprawdzenie śrub oraz oświetlenia – przed główną przejażdżką należałoby spowodować luz nadrzędnych śrub konstrukcji roweru, a kiedy odszukamy poluzowane śruby – dokręcić je. Na domiar tego warto spowodować detale oświetlenia – chcemy przecież być dostrzegalni na drodze.

To bazowa lista czynności, jakie wypada wykonać przed pierwszą przejażdżką. Po zimie warto także rower gruntownie umyć i pokryć ochronnymi specyfikami – to naturalnie dzięki temu będzie odpowiedniej chroniony w czasie całego sezonu.